Kryptowaluta
Co ciekawe, do dziś nie jest jasne, kto tak naprawdę stworzył bitcoina. Wiemy, że odpowiada za to wybitny programista lub grupa programistów o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nie znamy jednak jego (lub ich) prawdziwej tożsamości, nikt też nigdy nie dowiódł, że uczestniczył w tworzeniu pierwszej cyfrowej waluty.< betsson polska /p>
Górnictwo nie polega na kopaniu, jak mogłaby sugerować nazwa. Zamiast tego chodzi o znalezienie rozwiązania złożonej zagadki matematycznej. Praca włożona w rozwiązanie zagadki zapewnia dokładność i integralność transakcji, a w zamian górnicy otrzymują nagrodę w postaci nowych bitcoinów.
Wydobywanie to jedyny sposób, w jaki system generuje nowe bitcoiny; kluczowy wyróżnik w porównaniu z systemem pieniądza fiducjarnego, w którym komitety banków centralnych podejmują decyzje dotyczące podaży pieniądza.
Prognozy kryptowalut
Ceny kryptowalut prawdopodobnie wzrosną w 2025 roku. Do tego czasu cyfrowe aktywa będą coraz częściej akceptowane w sklepach. Spodziewamy się, że instytucje i rządy zrozumieją technologię blockchain i wprowadzą korzystne regulacje dla jej rozwoju.
Warto też odnotować, że w ostatnim czasie złoto wyprzedziło euro i stało się drugim co do wielkości aktywem rezerwowym banków centralnych na świecie. Dzięki szaleństwu zakupów złota przez banki centralne w ciągu ostatnich kilku lat, wraz z gwałtownym wzrostem cen w 2024 r., żółty metal stanowi obecnie około 16 procent całkowitych aktywów rezerwowych, tuż przed euro. Udział dolara w rezerwach spadł do 58 procent.
Np. bitcoin ma stałą podaż wynoszącą 21 milionów BTC, podczas gdy wiele innych coinów nie ma określonego górnego limitu tokenów. Dlatego niektórzy analitycy przewidują, że cena bitcoina znacznie urośnie w najbliższych latach.
Kolejnym ważnym aspektem jest płynność, która określa, jak łatwo i szybko kupisz lub sprzedaż kryptowalutę po aktualnej cenie. Krótko mówiąc, płynny rynek jest konkurencyjny, a niska płynność utrudnia handel.
Podsumowując, rok 2024 zapowiada się obiecująco dla bitcoina i innych kryptowalut. Halving, wydarzenia związane z regulacjami prawnymi kryptowalut w USA oraz rosnące zainteresowanie inwestorów tradycyjnych mogą prowadzić do dalszego wzrostu wartości BTC.
Cena kryptowaluty
Najbardziej znaczący jak dotąd wzrost na rynku kryptowalut nastąpił w 2021 roku. Ceny kryptowalut zaczęły rosnąć pod koniec 2020 roku, a w styczniu 2021 roku kapitalizacja globalnego rynku kryptowalut po raz pierwszy przekroczyła 1 bilion dolarów. Przez resztę pierwszego kwartału rynek kontynuował wspinaczkę, a w maju osiągnął wartość ponad 2 bilionów dolarów.
Systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z tej strony internetowej (web scraping), jak również eksploracja tekstu i danych (TDM) (w tym pobieranie i eksploracyjna analiza danych, indeksowanie stron internetowych, korzystanie z treści lub przeszukiwanie z pobieraniem baz danych), czy to przez roboty, web crawlers, oprogramowanie, narzędzia lub dowolną manualną lub zautomatyzowaną metodą, w celu tworzenia lub rozwoju oprogramowania, w tym m.in. szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. (RASP) jest zabronione. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe.
Kryptowaluty to nie tylko wirtualne pieniądze, ale cały system, który działa na podstawie sieci peer-to-peer, oznaczający pełne rozproszenie. Innymi słowy, system nie posiada centralnej jednostki czy miejsca, z którego byłby kontrolowany.Węzłami łączącymi sieć są sami użytkownicy, a konkretnie ich komputery, pomiędzy którymi następują rozliczenia, wymiana transakcyjna czy autoryzacja. Tenże system przechowuje dane o stanie posiadania portfeli każdego z użytkowników.Z kolei portfele tworzone są podczas pierwszej autoryzacji czy logowania. Dostęp do nich ma wyłącznie użytkownik, który posiada odpowiednie klucze szyfrujące. System opiera się na technologi blockchain, czyli na rozproszonej bazie danych.Aktualnie na rynku istnieje ponad 1500 kryptowalut, z Bitcoinem na czele. Ich ilość stale rośnie.
Minęło sporo czasu od momentu, gdy Bitcoin pojawił się na scenie w 2009 roku, by zrewolucjonizować walutę, a w międzyczasie powstało wiele innych cyfrowych walut. Lista wszystkich kryptowalut obejmuje obecnie tysiące różnych monet – wszystkie o różnych cenach, kapitalizacji rynkowej, zasobach obiegowych i przeznaczeniu – łatwo poczuć się zdezorientowanym lub przytłoczonym. Dlaczego istnieje tak wiele różnych kryptowalut? Dlaczego każda z nich ma inną cenę? Co sprawia, że jedna kryptowaluta jest bardziej wartościowa od innej?